دکتر مروارید دادرس
Search
Close this search box.
اکو رنگی قلب

اکوکاردیوگرافی داپلر قلب چیست؟

اکوکاردیوگرافی داپلر یک روش عالی و دقیق برای ارزیابی قلب است. این تست اندازه سرعت طبیعی و غیرطبیعی جریان خون را به صورت غیر تهاجمی اندازه گیری می کند. برای اولین بار، این روش امکان کمی بررسی تنگی قلب، فشار داخل قلب، و جریان خون و همچنین ارزیابی نیمه کمی ضایعات برگشتی را فراهم می کند. در این مقاله اکو داپلر/رنگی قلب را به طور کامل بررسی خواهیم کرد:

اکوکاردیوگرافی داپلر

اکو رنگی قلب

تکنیک داپلر برای اندازه گیری  جهت و سرعت جریان خون از حفره ها و دریچه های قلب استفاده می شود. مقدار خونی که با هر ضربان خارج می شود، نشانگر عملکرد سالم/ناسالم قلب است. همچنین اکو داپلر می‌تواند جریان خون غیرطبیعی را در قلب تشخیص دهد. می‌تواند جریان غیرطبیعی می تواند نشانگر مشکل یک یا چند دریچه از چهار دریچه قلب یا دیواره‌های آن باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکو قلب تهران

تست اکوکاردیوگرافی داپلر قلب توسط یک متخصص اکوکاردیوگرافی انجام می شود. دکتر مروارید دادرس به عنوان بهترین متخصص قلب و عروق سعادت آباد و تهران می توانند به شما برای بررسی و ارزیابی دقیق سلامت قلب کمک کنند. برای گرفتن نوبت مشاوره آنلاین روی تصویر زیر کلیک کنید:

گیف ماوراطب

اکو داپلر چیست؟

مشابه اکوکاردیوگرافی قلب، اکو داپلر آزمایشی است که در آن امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا از قلب و عروق خونی عبور می کنند. امواج صوتی بازگشتی و به تصاویری تبدیل می شود که جریان خون را در شریان ها یا خود قلب نشان می دهد. آزمایش اکوکاردیوگرافی داپلر به پزشکان اجازه می دهد تا به وضوح نحوه جریان خون در قلب و عروق خونی را مشاهده کنند.

همچنین پزشکان می توانند انسدادهای موجود در شریان ها را با کمک اکو رنگی قلب دیده و اندازه گیری کنند. میزان باریک شدن یا نشت دریچه های قلب نیز با این آزمایش مشخص می شود. اکوکاردیوگرافی داپلر به بیماران مبتلا به آترواسکلروز یا بیماری عروق کرونر توصیه می‌شود. برای ارزیابی جریان خون در شریان‌های کرونر (رگ‌های خونی تامین‌کننده قلب)، شریان کاروتید (شریان اصلی گردن)، شریان‌های اصلی در بازوها و پاها یا در خود قلب (اکوکاردیوگرافی) از این تست استفاده می‌شود.

کاربرد اکوکاردیوگرافی داپلر

فرآیند اولتراسوند اکو داپلر به پزشک کمک می کند تا به راحتی پارامترهای نشان دهنده سلامت قلب را بررسی کند. مانند:

  • شکل، اندازه، فعالیت و انقباض قلب
  • اندازه و پمپاژ دریچه ها و دیواره های قلب
  • ضربان قلب
  • قدرت پمپاژ قلب و حجم خون پمپ شده به سایر اندام های بدن
  • قدرت پمپاژ در دقیقه و مقدار متوسط

علائم غیر طبیعی یا آسیب به قلب مانند: باز بودن دریچه قلب، تنگی دریچه قلب، لخته خون غیرطبیعی در قلب و… نیز با اکوکاردیوگرافی داپلر قلب مشخص می شود.

بیماری هایی که نیاز به اکو رنگی قلب دارند

بیماران مبتلا به:

  • فشار خون بالا
  • کاردیومیوپاتی
  • ایسکمیک یا سکته قلب

باید به صورت روتین اکوکاردیوگرافی داپلر انجام دهند. در مواردی مانند درد قفسه سینه، اختلالات ریتم قلب، بیماری دریچه قلب، بیماری پریکارد، بررسی تنگی نفس، بیماری آئورت، بیماری های مادرزادی قلب و حین جراحی نیز ممکن است نیاز به اکو رنگی قلب باشد.

آمادگی های قبل از اکوکاردیوگرافی داپلر

معمولاً نیازی به محدود کردن غذاها، مایعات یا آماده سازی خاصی قبل از آزمایش اکو داپلر یا رنگی قلب نیست. هر دارویی که مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع دهید. برای کسب اطلاعات خاص در مورد نحوه آماده سازی بهتر است با مرکزی که در آن قرار است آزمایش را انجام دهید مشورت کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین متخصص اکو قلب تهران را حتما مطالعه کنید!

گیف-اینستاگرام

نحوه انجام

آزمایش اکوکاردیوگرافی داپلر معمولاً در کلینیک انجام می شود. ژل مخصوصی روی قسمتی از بدن که در حال آزمایش است مالیده می شود تا کیفیت صدا بهبود یابد. سپس، یک مبدل برای ضبط تصاویر رگ های خونی، روی پوست قرار می گیرد. این آزمایش حدود 30 دقیقه طول می کشد و بدون درد است.

مزایا و معایب اکوکاردیوگرافی داپلر

در ادامه به صورت مجزا مزایا و معایب این تست را بیان می کنیم:

مزایا

سرعت بالا آزمایش، می تواند در اتاق سونوگرافی یا روی تخت بیمارستان در مواقع اضطراری انجام شود. اکوکاردیوگرافی داپلر ممکن است با استرس اکو برای ارزیابی قلب ترکیب شود. کاهش عملکرد میوکارد در طول ورزش ممکن است نشانه ای از بیماری عروق کرونر باشد.

محدودیت ها

در بیماران چاق، دیواره قفسه سینه ضخیم، لایه چربی ضخیم یا بیماران با دریچه های مکانیکی قلب، کیفیت تصویر محدود خواهد بود. در این افراد اکوکاردیوگرافی داپلر تنها برای تشخیص، طبقه بندی و مدیریت اورژانس استفاده می شود. سپس بیمار باید برای تایید تشخیص و ارزیابی بیشتر، سونوگرافی ترانسدیوسر یا اکو مری قلب انجام شود. اگرچه اکوکاردیوگرافی اطلاعاتی در مورد آناتومی قلب ارائه می دهد، اما عروق کرونر یا انسداد عروق کرونر را مشخص نمی کند.

گیف-اپارات

هزینه اکو داپلر رنگی قلب

قیمت یا هزینه اکو داپلر قلب بستگی به عوامل مختلفی مانند پوشش بیمه محل انجام آزمایش، تجهیزات تست، تخصص پزشک، محل تست(بیمارستان/کلینیک دولتی/خصوصی) و… دارد. بنابراین قبل از انجام این تست برای اطلاع از قیمت با پذیرش محل انجام اکوکاردیوگرافی داپلر خود در ارتباط باشید.

سخن آخر

در این مقاله اکوکاردیوگرافی داپلر یا اکو رنگی قلب را بررسی کردیم. امیدواریم در انتها به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. علاقه مندان می توانند برای ارتباط بیشتر نظرات و تجربیات خود را از طریق کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *