دکتر مروارید دادرس
Search
Close this search box.
اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان

اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان

اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان به پزشک این امکان را می‌دهد تا ساختار قلب و همچنین عملکرد آن را بررسی کند. اکوکاردیوگرام مری از داخل مری شما عکس می گیرد. این روش از طریق لوله ای که از دهان شما به معده شما می رود و درست پشت قلب شما قرار دارد صورت می‌گیرد. این بدان معنی است که تصاویر بسیار واضح تر از تصاویر اکوکاردیوگرام ترانس قفسه سینه خواهند بود. در این مقاله به بررسی اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان می‌پردازیم.

نحوه اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان

چرا اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان انجام می‌شود؟

اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان می تواند هر یک از ساختارهای قلب شما را بررسی کند. اگر قبلاً آزمایشی انجام داده‌اید و نیاز به عکس‌های دقیق‌تری دارید، پزشک ممکن است این روش را توصیه کند. اکوکاردیوگرافی از طریق مری می‌تواند وضعیت قلب شما را بررسی کند. به عنوان مثال، این آزمایش می تواند موارد زیر را نشان دهد:

  • مشکلات دریچه قلب
  • وجود لخته خون در قلب
  • مشکلات آئورت (شریان اصلی که خون را از قلب شما می برد)
  • مناطقی از قلب که تحت تأثیر حمله قلبی قرار گرفته اند
  • عفونت در قلب (اندوکاردیت)

آماده سازی برای اکوکاردیوگرافی از راه دهان

اکوکاردیوگرام مری از راه دهان معمولاً به عنوان یک روش سرپایی در بیمارستان انجام می شود. این بدان معناست که شما آزمایش را که انجام دادید، همان روز به خانه می روید. بیمارستان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد که نحوه آماده شدن برای عمل را توضیح می دهد. آنها معمولاً از شما می خواهند که حدود شش ساعت قبل چیزی نخورید یا ننوشید. هر توصیه ای که به شما داده می شود را رعایت کنید.

معمولا این روش با بی حسی موضعی انجام می شود. این بدان معنی است که شما در طول عمل بیدار خواهید بود. اما ممکن است یک آرام بخش نیز به شما کمک کندد تا آرام باشید. همچنین شاید کمی احساس خواب آلوگی کنید. در این هنگام داشتن یک همراه که شمارا تا منزل همراهی کند، الزامی است.

روش اکوکاردیوگرافی مری از راه دهان

اکوکاردیوگرافی از طریق مری معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. یک پزشک یا یک متخصص این روش را انجام می‌دهد. شما باید لباس را در بیاورید و لباس بیمارستان بپوشید. پزشک برچسب های ECG (الکتروکاردیوگرام) را روی قفسه سینه شما قرار می دهد تا بتوانند در طول آزمایش بر قلب شما نظارت کنند. شما یک لوله ظریف (به نام کانولا) در رگ بازو یا پشت دست خود خواهید داشت.

پزشک یک بی حس کننده موضعی را در پشت گلو اسپری می کند تا آن را بی حس کند. سپس از شما می خواهند که به پهلوی چپ دراز بکشید. پروب اولتراسوند را در دهان شما قرار می دهند و از شما می خواهند که قورت دهید تا بتوانند آن را به مری شما منتقل کنند. آزمایش دردناک نیست، اما ممکن است زمانی که کاوشگر از پشت گلوی شما عبور می کند، احساس ناراحتی کنید. شما همچنان قادر خواهید بود در تمام مدت به طور عادی نفس بکشید.

کاوشگر امواج صوتی را ارسال می کند و پژواک های برگشتی را می گیرد. اینها به تصاویری از درون قلب شما تبدیل می شوند. تصاویر در همان زمان بر روی مانیتور نمایش داده می شوند، بنابراین اسکن قلب شما را در حال تپش نشان می دهد.

مراقبت های بعد از اکوکاردیوگرافی مری از طریق دهان

تا زمانی که بهبود می‌یابید، برای مدت کوتاهی پس از عمل تحت نظر خواهید بود. اگر داروی آرام بخش مصرف کرده اید، باید تا زمانی که اثرات آن از بین برود، استراحت کنید. این اتفاق ممکن است تا سه ساعت طول بکشد و مدتی زمان ببرد تا بی حسی موضعی از بین برود و این احساس دوباره به دهان و گلو شما بازگردد. تا زمانی که نتوانید به طور معمول قورت دهید، سعی نکنید چیزی بخورید یا بنوشید که احتمالا نیم ساعت تا یک ساعت طول بکشد.

پس از بهبودی کامل، می توانید به خانه بروید. شما باید کسی را داشته باشید که بتواند شما را تا منزل همراهی کند، زیرا ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد تا اثرات مسکن از بین برود. هنگامی که نتایج خود را دریافت کردید، پزشک با شما در مورد اتفاق بعدی صحبت خواهد کرد. او ممکن است آزمایشات بیشتری را توصیه کنند. اگر اکوکاردیوگرام مری شما مشکلی در قلب شما نشان دهد، گزینه های درمانی دیگر را با شما در میان خواهند گذاشت.

همچنین احتمال دارد پس از مصرف آرام بخش کمی احساس بی ثباتی کنید و شاید برای شما سخت باشد که به وضوح فکر کنید. این حالت باید ظرف 24 ساعت بهبود یابد. در عین حال، رانندگی نکنید، الکل مصرف نکنید، با ماشین آلات کار نکنید و تصمیم مهمی نگیرید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *