دکتر مروارید دادرس
Search
Close this search box.
نحوه انجام اکو قلب

اکو قلب چگونه انجام می شود؟

انجام اکو قلب چگونه است؟ اکوکاردیوگرافی یا اکو قلب از امواج صوتی با فرکانس بالا (مانند سونوگرافی) برای تهیه تصاویر قلب استفاده می کند. این آزمایش اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی تشخیصی قلب نیز نامیده می شود. در واقع اکوکاردیوگرافی قلب یک آزمایش اولتراسوند است که ساختار و عملکرد قلب را بررسی می کند. اکو می تواند طیف وسیعی از بیماری ها مانند کاردیومیوپاتی و بیماری دریچه قلب را تشخیص دهد.

انجام اکو قلب

انواع اکو قلب

انواع مختلفی از تست اکو قلب انجام می شود، از جمله اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک و ترانس مری (اکو مری قلب). پزشک تشخیص می دهد که کدام مورد بهترین نوع برای بیمار است. انواع اکوکاردیوگرافی قلب عبارتند از:

شاید از خود بپرسید که چرا انجام اکو قلب مهم است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال تا انتها با ما همراه باشید.

آزمایش اکو می تواند به پزشک شما اجازه دهد تا ساختار قلب را بررسی کند و ببیند که قلب شما چقدر خوب کار می کند. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا موارد زیر را بررسی کند:

 • اندازه و شکل، ضخامت و حرکت دیواره های قلب.
 • نحوه حرکت قلب هنگام ضربان
 • قدرت پمپاژ قلب
 • کارکرد درست دریچه های قلب
 • اختلال در جریان خون قلب (اگر خون از دریچه های قلب به سمت عقب نشت کند را می بیند)
 • تنگی دریچه های قلب
 • وجود تومور یا رشد عفونی (اندوکاردیت) در اطراف دریچه های قلب

انجام اکو قلب همچنین به پزشک کمک می کند تا ببیند که آیا فرد دچار مشکلات زیر است یا خیر:

 • آنوریسم آئورت
 • مشکلات پوشش خارجی قلب (پریکارد).
 • بیماری های عروق خونی بزرگ ورودی و خروجی از قلب
 • دیدن لخته خون در حفره های قلب
 • سوراخ های غیر طبیعی بین حفره های قلب

برای دریافت مشاوره آنلاین با دکتر مروارید دادرس، روی دکمه زیر کلیک کنید:

آمادگی قبل از انجام آزمایش

اکوکاردیوگرافی قلب می تواند در مطب پزشکی، اورژانس، اتاق عمل، کلینیک یا بیمارستان انجام شود. آزمایش حدود یک ساعت طول می کشد. این تست نیاز به آمادگی خاصی ندارد. به طور کلی:

 • لازم نیست قبل از انجام اکو قلب از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید.
 • داروهای خود را طبق معمول مصرف کنید.
 • هر چیزی که دوست دارید بپوشید.
 • زیور آلات خود را باید در بیاورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آمادگی قبل از اکو قلب مقاله لینک شده را مطالعه نمائید!

انجام اکو قلب

اکو یک طرح کلی از حرکت قلب می دهد. هنگام انجام اکو قلب، پزشک با اولتراسوند (امواج صوتی با فرکانس بالا) از دریچه‌های قلب و حفره‌های آن تصویربرداری می کند. امواج با کمک یک پروب دستی که روی قفسه سینه بیمار قرار می‌گیرد به قلب میرسند. امجواج برگشتی با کمک دستگاه دریافت کننده در کامپیوتر به تصاویر تبدیل می شوند.

اهمیت چکاپ قلب از زبان دکتر دادرس

انجام اکو قلب به پزشک کمک می کند تا عملکرد پمپاژ قلب را ارزیابی کند. در اکوکاردیوگرافی قلب از اشعه استفاده نمی شود. این موجب می شود که خطراتی نظیر تست های رادیوگرافی و سی تی اسکن که از مقادیر کمی تابش استفاده می کنند را نداشته باشد.

برای انجام اکو قلب شما باید روی میز دراز بکشید و دیسک های فلزی کوچک (الکترود) روی سینه شما قرار می گیرد. دیسک ها دارای سیم هایی هستند که آنها را به دستگاه الکتروکاردیوگراف متصل می کند. الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) ضربان قلب شما را در طول آزمایش ضبط می کند.

ژل روی سینه شما قرار می گیرد تا امواج صوتی از پوست بهتر عبور کند.

پزشک ممکن است از شما بخواهد که برای گرفتن تصاویر بهتر حرکت کنید یا نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب و عروق سعادت آباد

پروب (مبدل) روی قفسه سینه حرکت داده می شود. کاوشگر امواج صوتی تولید می کند که از قلب منعکس و به کاوشگر باز می گردد.

ژل روی سینه شما قرار می گیرد تا امواج صوتی از پوست بهتر عبور کند.

امواج صوتی به تصویر تبدیل می شوند و روی یک مانیتور ویدئویی نمایش داده می شوند. تصاویر روی مانیتور ویدیویی ضبط می شوند تا پزشک شما بتواند بعداً آنها را بررسی کند.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص اکو قلب تهران

گیف-اپارات

تکنیک های مختلف اکوکاردیوگرافی قلب

از چندین تکنیک می توان برای گرفتن تصاویر و انجام اکو قلب استفاده کرد. بهترین تکنیک به شرایط خاص بیمار و آنچه پزشک می خواهد ببیند بستگی دارد. این تکنیک ها عبارتند از:

 • اکو دو بعدی. این تکنیک پرکاربردترین است. تصاویر دو بعدی ایجاد و در کامپیوتر دیده می شود.
 • اکو سه بعدی قلب. پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی را کارآمدتر و مفیدتر کرده است. تکنیک‌های جدید سه‌بعدی جنبه‌های مختلف قلب، مثلا اینکه چقدر خون را به خوبی پمپ می‌کند، با دقت بیشتری نشان می‌دهند. انجام اکو سه بعدی قلب همچنین به پزشک اجازه می دهد تا قسمت هایی از قلب بیمار را از زوایای مختلف ببیند.
 • اکوکاردیوگرافی داپلر. این تکنیک نشان می دهد که خون با چه سرعتی و در چه جهتی جریان دارد.
  اکو داپلر رنگی، جریان خون را نشان می دهد، و از رنگ های مختلف برای برجسته کردن جهت های مختلف جریان استفاده می کند.
 • تصویربرداری Strain. این تکنیک تغییرات نحوه حرکت ماهیچه قلب را نشان می دهد. می تواند علائم اولیه برخی از بیماری های قلبی را مشاهده کند.
 • تصویربرداری کنتراست. در این تکنیک پزشک ماده ای به نام ماده حاجب را به یکی از رگ های بیمار تزریق می کند. این ماده در تصاویر قابل مشاهده است و می تواند به نمایش جزئیات قلب کمک کند. برخی از افراد ممکن است به ماده حاجب واکنش آلرژیک خفیف داشته باشند.
گیف-اینستاگرام

عوارض انجام اکو قلب

اکو کاملا بیخطر بوده و عوارض جانبی خاصی ندارد. فقط اکو از راه مری و تصویربرداری کنتراست ممکن است کمی برای بیمار اذیت کننده باشد.

تفسیر اکو قلب 

پزشک پس از گرفتن عکس های اکو آنها را تفسیر و نتیجه را به شما خواهد گفت. جواب اکوکاردیوگرافی قلب باید توسط پزشک بررسی شود تا شما به نتایج درستی برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما مقاله تفسیر اکو قلب را مطالعه نمائید.

بیشتر بخوانید: هزینه اکو قلب

سوالات متداول

سخن آخر

اکو قلب یک آزمایش مهم است که می تواند چیزهای زیادی در مورد ساختار و عملکرد قلب شما نشان دهد. اگر پزشک برای شما تست اکوکاردیوگرافی قلب را تجویز کرد، حتما آن را تحت نظر یک متخصص باتجربه انجام دهید تا زودتر مراحل تشخیص و درمان را شروع کنید. در این مقاله به مبحث اکو قلب، انواع، مزایا و نحوه انجام آن پرداختیم. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان در ارتباط باشند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *