دکتر مروارید دادرس
Search
Close this search box.

سکته قلبی در جوانان و جلوگیری به موقع از آن

سکته قلبی در جوانان به دلیل شایع‌ بودن انواع بیماری‌های قلبی امروزه یکی از زنگ خطرها برای افراد محسوب می‌شود. آمارها نشان می‌دهند که سکته‌های قلبی دیگر مختص به افراد مسن نیست. در واقع امروزه بیماری‌های قلبی در جوان‌ترها نیز شایع شده است. همچنین ممکن است نوجوانان کمتر از 20 سال نیز در اثر حمله قلبی جان خود را از دست بدهند. مرگ‌های ناشی از سکته قلبی می‌توانند دلایل متفاوتی مثل وجود مشکلات قلبی از بدو تولد داشته باشند. در این مقاله قصد داریم درباره سکته قلبی در جوانان صحبت کنیم.

علل سکته قلبی در جوانان

سکته قلبی به طور کلی یک شرایط اضطراری محسوب می‌شود که در آن جریان خون به قلب در اثر انسداد شریان‌ها متوقف می‌شود. کمبود اکسیژن و خون در عضله قلب بیش از چند دقیقه، باعث توقف ضربان قلب خواهد شد. ممکن است وجود اختلال در سیگنال‌های الکتریکی نیز موجب از کار افتادن قلب شوند. تنظیم ریتم و ضربان قلب بر عهده سیستم الکتریکی تشکیل شده از رشته‌های عصبی است. زمانی که این سیستم الکتریکی دچار اختلال شود، بی نظمی‌هایی در ضربان قلب دیده می‌شود. برخی عوامل مثل فشار سنگین و ناگهانی بر قلب، گرفتگی عروق یا اختلال در سیستم الکتریکی، فرد را در معرض ایست قلبی یا سکته قرار می‌دهد. برخی از عواملی که ممکن است سکته قلبی در جوانان و خطر مرگ ناگهانی در آن‌ها را افزایش دهد به شرح زیر هستند:

اختلال ریتم قلب و سکته قلبی در جوانان

یکی از اختلالات که باعث ضربان سریع و نامنظم قلب می‌شود، آریتمی یا سندروم QT است. این اختلال ممکن است به طور مادرزادی و از بدو تولد وجود داشته باشد. اختلال در ریتم همچنین می‌تواند به دلیل عوارض جانبی برخی داروها یا وجود یک بیماری زمینه‌ای باشد.

ضخیم شدن ماهیچه قلب

یکی از دلابل شایع مرگ ناگهانی در جوانان، وجود بیماری ژنتیکی است. این بیماری موجب ضخیم شدن بیش از اندازه عضله قلب می‌شود. زمانی که قلب ضخیم می‌شود، پمپاژ خون نیز به مراتب دشوارتر خواهد شد.

ضربه به قفسه سینه

ضربه به قفسه سینه نیز می‌تواند یکی از دلایل مرگ ناگهانی در جوانان باشد. این اتفاق ممکن است در اثر انجام برخی از ورزش‌ها نیز رخ دهد. ضربه محکم به سینه با اینکه باعث آسیب به عضله قلب نمی‌شود اما سیگنال‌های الکتریکی را به صورت ناگهانی متوقف می‌کند.

سکته قلبی در جوانان و دیابت

احتمال حمله قلبی در جوانان دارای دیابت دو تا چهار برابر بیشتر است. هنگامی که قند خون افزایش می‌یابد، احتمال آسیب به رگ‌های قلبی نیز بالا می‌رود.

نقایص‌های مادرزادی در قلب

برخی از اختلالات قلبی مادرزادی که در ساختار مشکلاتی ایجاد می‌کنند، موجب مرگ ناگهانی در اثر کاهش جریان خون در بدن می‌شوند.

سکته قلبی در جوانان با فشار خون بالا

امروز بسیاری از جوانان در معرض فشار خون بالا هستند. از دلایل آن می‌توان به مصرف فست فودها، کم تحرکی، استرس، استعمال دخانیات و سایر موارد دیگر اشاره کرد.

حمله قلبی در جوانان در اثر اضافه وزن

یکی دیگر از مواردی که روی سکته قلبی تأثیر زیادی داشته، چاقی و اضافه وزن است. حتی بدون وجود فشار خون بالاو دیابت، اضافه وزن بالا می‌تواند به تنهایی یک عامل خطرناک در سکته قلبی در جوانان باشد.

استعمال دخانیات و سکته قلبی در جوانان

از خطرناک ترین عوامل سکته قلبی می‌توان به قلیان و سیگار اشاره کرد. استعمال دخانیات بروز حمله قلبی در جوانان را به شدت افزایش می‌دهد. افردی که سیگار می‌کشند به نسب افراد غیر سیگاری بیشتر از دو برابر در معرض خطر حمله قلبی هستند.

علائم سکته قلبی در جوانان

علائم سکته قلبی در جوانان برای همه یکسان نیست. گاهی ممکن است علائم خفیف، شدید یا حتی بی علامت باشند. اما به طور معمول شایع‌ترین علائم سکته قلبی به شرح زیر هستند:

  • عرق سرد
  • سوءهاضمه یا سوزش سر دل
  • خستگی
  • درد در قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • بی‌هوشی ناگهانی یا سنکوپ
  • احساس درد در بازو، پشت، گردن، شانه‌ها، بالای شکم، فک و دندان‌ها
  • حالت تهوع
  • سبکی یا گیجی ناگهانی در سر

تشخیص سکته قلبی در جوانان با تست استرس اکو

علاوه بر اینکه سکته قلبی در جوانان می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، ممکن است حتی ورزشکاران به دلیل انجام ورزش‌های رقابتی که با استرس همراه هستند و همچنین انجام تمرینات سنگین در معرض خطر حمله قلبی قرار بگیرند. بهترین تشخیص و راه جلوگیری از حمله قلبی در جوانان انجام تست‌هایی نظیر تست استرس اکو است.

این تست به دلیل دقت بالا در تشخیص می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار متخصص قرار دهد. پس از بررسی و تشخیص، متخصص علاوه بر ارائه راهکار برای جلوگیری از خطر ابتلا به حمله قلبی، ممکن است برنامه تغذیه مناسبی را در اختیار بیمار قرار دهد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *