دکتر مروارید دادرس
Search
Close this search box.
هزینه اکوکاردیوگرافی قلب

هزینه اکو قلب

هزینه اکو قلب از موضوعاتی است که ذهن بیشتر بیماران قلبی یا فردی که نیاز به انجام اکو دارد را درگیر می کند. باتوجه به مسایل اقتصادی روزمره مردم، هزینه کردن برای موارد حساس و مرتبط با سلامتی از یک طرف نگران کننده و از طرفی دیگر ممکن است فرد را از انجام آزمایش منصرف کند. اکو قلب یکی از آزمایش های مهم سلامتی است که می تواند بیماران زیادی را از خطر مرگ دور کند. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله تمامی مواردی که بر هزینه اکو قلب تاثیرگذارند را بررسی کنیم.

هزینه اکوکاردیوگرافی قلب معمولاً به محل زندگی شما و مواردی که این آزمایش ارائه می دهد، بستگی دارد. اگر بیمه باشید و این آزمایش را در جایی که تحت پوشش بیمه شماست انجام دهید، بالطبع هزینه کمتری نسبت به فردی که تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد پرداخت می کنید.

هزینه اکو قلب

دکتر مروارید دادرس فوق تخصص قلب و عروق و اکوکاردیوگرافی قلب هستند. شما می توانید برای صحبت با دکتر از طریق مشاوره آنلاین یا نوبت دهی تلفنی زیر در ارتباط باشید.

هزینه اکو قلب ۱۴۰۱

اکو قلبهزینه(تومان)
تست ورزش100،000 الی 500،000
اسپیرومتری30،000 الی 100،000
اکو قلب150،000 الی 3،000،000
نوار قلب100،000 الی 500،000
جزئیات هزینه اکو قلب

کاردیوگرافی چیست

اکوکاردیوگرافی یا در اصطلاح عامیانه کاردیوگرافی، آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرفتن تصاویری از قلب، ساختارهای قلب و جریان خون در قلب استفاده می‌کند. با استفاده از این تصاویر زنده، پزشکان می توانند شرایط قلبی را کنترل و بیماری فرد را تشخیص دهند. برخلاف اشعه ایکس و سایر انواع آزمایشات رادیولوژی، تصویربرداری اکوکاردیوگرام از اشعه استفاده نمی کند و هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند.

اکو قلب به پزشکان کمک می کند تا موارد زیر را بررسی کنند:

 • نارسایی قلبی (پمپ ضعیف یا غیر طبیعی عضله قلب)
 • بیماری عروق کرونر (تجمع پلاک بر روی دیواره های شریانی که به قلب منتهی می شود)
 • کاردیومیوپاتی (ضخیم شدن ماهیچه قلب)
 • فشار خون ریوی (فشار خون بالا در شریان های منتهی به ریه ها)
 • بیماری نقص مادرزادی قلب
 • آریتمی (ضربان قلب غیر طبیعی)
 • باریک شدن یا انسداد دریچه های قلب
 • اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)
 • لخته های خون و تومورها
 • حمله قلبی
 • سوفل قلب
 • نشتی دریچه های قلب

باتوجه به مواردی که ذکر شد، اکو قلب بسیاری از مشلات قلبی را شناسایی می کند. بنابراین هزینه اکو قلب در مقابل کاربردها و اهمیتی که در جلوگیری از مرگ و سایر خطرات بیماری های قلبی دارد، بسیار ناچیز است.

گیف-اینستاگرام

چرا باید اکو قلب انجام دهم؟

اکو قلب آزمایش تشخیصی است که معمولاً در کلینیک قلب یا بیمارستان انجام می شود. از آنجایی که بیماری‌های قلبی می توانند زندگی فرد را تهدید کنند، این اسکن ها نقش مهمی در سلامتی بیمار دارند. اگر دچار علائم یا مشکلات قلبی هستید، باید فوراً به متخصص قلب یا بیمارستان مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه انجام اکو قلب، مقاله لینک شده را مطالعه نمائید.

علائم بیماری های قلبی

بیماری قلبی نیز مانند سایر بیماری ها علائم و نشانه هایی دارد که در ادامه آنها را ذکر می کنیم:

درد یا ناراحتی در قفسه سینه: گرفتگی قفسه سینه یا درد قفسه سینه می تواند نشانه اولیه انسداد شریان، عفونت قلبی یا آریتمی باشد. همچنین درد در قفسه سینه می تواند یک علامت هشدار دهنده برای حمله قلبی باشد.

سرگیجه یا سبکی سر: سرگیجه یا سبکی سر می تواند نشان دهنده آریتمی، کاردیومیوپاتی یا بیماری دریچه قلب باشد. اگر فشار خون شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته باشد، نیز می تواند منجر به سرگیجه شود.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص قلب و عروق سعادت آباد

خستگی: خستگی یا تنگی نفس می تواند نشانگر کاردیومیوپاتی (عضله قلب بیمار)، بیماری عروق کرونر، نقص مادرزادی قلب و آریتمی باشد. خستگی و تنگی نفس هنگام انجام فعالیت های روزانه یکی از شایع ترین علائم بیماری قلبی است.

تورم یا سردی در انگشتان و مچ پا: تورم یا سردی در اندام تحتانی علامت شایعی است که قلب نمی تواند به خوبی خون پمپاژ کند. این عامت می تواند نشانه ای از بیماری دریچه قلب، آترواسکلروز (تجمع پلاک در شریان ها)، کاردیومیوپاتی و موارد دیگر باشد.

ضربان قلب نامنظم: ضربان قلب تند یا آهسته از علائم شایع آریتمی، ضعیف شدن پمپاژ قلب و مشکلات دریچه قلب است.

در ایالات متحده، 1 نفر از 4 نفر مرگ و میر سالانه به دلیل بیماری قلبی یا عوارض ناشی از بیماری قلبی فوت می کند. بر اساس CDC، بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. اگر علائم مربوط به بیماری قلبی را دارید، فوراً با پزشک مشورت کنید. تصاویر گرفته شده از عضله قلب می تواند به تشخیص زودهنگام انواع بیماری های مرگ آور قلبی کمک کند.

گیف-اپارات

عوامل تاثیرگذار بر هزینه اکو قلب

عوامل مختلفی که بر هزینه اکو قلب تأثیر می گذارند شامل پوشش بیمه ای، نوع اکوکاردیوگرافی و مرکز پزشکی ارائه دهنده تصویربرداری است. به طور کلی هزینه اکو قلب در ایران بدون پوشش بیمه در سال 1402 حدودا بین 400،000 الی 3،000،000 تومان است. باتوجه به مواردی که پزشک می تواند با اکو قلب بررسی کند در بیماری های مادرزادی یا غیرمادرزادی قلبی، قیمت نهایی تغییر می کند.

بیمه

بسته به نوع بیمه بیمار، هزینه اکو قلب ممکن است متفاوت باشد. در بیشتر موارد، بیمه 10 تا 30 درصد هزینه اکو قلب را پوشش می دهد.

نوع اکو قلب

انواع مختلفی از اکو قلب برای بیماران انجام می شود و هزینه هر کدام باتوجه به حساسیت هایی که دارد، متفاوت است.

تسهیلات جانبی

در اکثر موارد، اکو قلب یک آزمایش سرپایی در کلینیک های قلب انجام می شود. این بدان معناست که نیازی به آرامبخش نیست و می توانید بلافاصله پس از اتمام تصویربرداری به خانه بروید. ممکن است در برخی مراکز از شما خواسته شود که لباس مخصوص یکبار مصرف بپوشید، بدین ترتیب قیمت لباس نیز به هزینه های جانبی شما اضافه خواهد شد.

انواع اکو قلب

متخصصان قلب از انواع مختلف اکو برای بررسی قلب استفاده می کنند. به طور کلی همه اکوهای قلب با کمک امواج صوتی از قلب تصویربرداری می کنند. اما روش های آنها با هم متفاوت است. رایج ترین انواع اکو قلب عبارتند از:

هزینه اکو قلب ترانس توراسیک (TTE)

این تست استاندارد اکوکاردیوگرام مورد استفاده متخصصان قلب است. پزشک مبدل را روی قفسه سینه روی قلب قرار می دهد. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا (پرتوهای اولتراسوند) را از طریق قفسه سینه به قلب می فرستد.

همانطور که امواج صوتی از قلب منعکس می شود، مبدل این پژواک ها را ضبط می کند. سپس یک کامپیوتر امواج صوتی را به یک تصویر متحرک که روی مانیتور قابل مشاهده است، تبدیل می کند. این تصویر ضربان قلب و جریان خون در قلب را نشان می دهد. هزینه اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک حدودا 500،000 تومان است.

هزینه اکو قلب ترانس مری (TEE)

اگر پزشکان نیاز به تصویر دقیق تری از قلب داشته باشند، ممکن است درخواست انجام این نوع آزمایش را داشته باشند. در طول آزمایش، گلو بی‌حس می‌شود و به بیمار داروهای آرام‌بخش داده می‌شود تا آرام شود. یک مبدل کوچک از طریق دهان و از طریق مری به سمت معده هدایت می‌شود. با این کار مبدل پشت قلب قرار می گیرد. سپس مبدل پژواک امواج صوتی را از قلب ضبط می کند. این امواج صوتی توسط یک کامپیوتر به تصویر متحرک قلب که روی مانیتور قابل مشاهده است، تبدیل می شود.

این اکو کمک می‌کند تا پزشک بتواند برخی از حفره‌های قلب را که در آزمایش TTE به سختی دیده می شود را ببیند. هزینه اکو مری چون نیازمند تجهیزات بیشتر و تخصص بالایی است در تعرفه آزاد حدودا بین 1،600،000 تومان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اکو مری قلب می توانید مقاله لینک شده را مطالعه نمائید.

هزینه استرس اکو

این تست همانند اکو TTE است اما چون پس از تست استرس انجام می شود به آن استرس اکو می گویند. با دویدن یا راه رفتن روی تردمیل یا داروهایی که باعث پمپاژ خون می شوند، حالتی شبیه به ورزش در بدن ایجاد می کنند. پزشک با گرفتن تصاویر اولتراسوند پس از فعالیت، می توانند متوجه شود که قلب چقدر خون را به بدن پمپاژ می کند.

این تست تنگی شریان ها که می تواند منجر به نارسایی قلبی و حمله قلبی شود را تشخیص می دهد. استرس اکو یک آزمایش بسیار تخصصی و نیازمند تبحر بالای پزشک است. هزینه استرس اکو در تعرفه آزاد حدودا 2،000،000 تومان است که باتوجه به نوع بیمه شما مقداری از هزینه کم می شود. البته بیمه های تکمیلی معمولا کل هزینه ها یا قسمت بالایی از آن را پوشش می دهند. بنابراین اگر نیاز به انجام این تست را دارید و بیمه تکمیلی هستید، به خاطر هزینه این آزمایش مهم و حیاتی را به تعویق نیاندازید.

استرس اکو کاردوگرافی برای تشخیص تنگی عروق

هزینه اکو قلب داپلر

این کار با آزمایش TTE و ترانس مری با استفاده از اثر داپلر انجام می شود. گام امواج صوتی با بازتاب سلول‌های خونی که در رگ‌های خونی و ماهیچه قلب حرکت می‌کنند تغییر می‌کیند و این سیگنال‌ها برای تعیین سرعت و جهت جریان خون استفاده می‌شوند. اکوکاردیوگرافی داپلر به پزشکان کمک می‌کند تا انسداد شریان‌ها را اندازه‌گیری کنند و نشت در دریچه‌های قلب را بررسی کنند.

سونوگرافی داپلر ابتلا به بیماری عروق کرونر و بیماری قلبی در کودکان را به خوبی تشخیص می دهد. هزینه اکو قلب داپلر نیز باتوجه به محل انجام آن می تواند متغیر باشد. اما حدودا هزینه اکو داپلر در تعرقه آزاد 800،000 تومان است.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کامل موضوع اکو قلب و عوامل تاثیرگذار بر هزینه این آزمایش را بررسی کنیم. همانطور که خواندید با کمک اکو پزشک می تواند بسیاری از بیماری ها را تشخیص و درمان را زودتر شروع کند. عارضه های قلبی تهدیدکننده زندگی فرد هستند. بنابراین بیمارانی که زمینه ناراحتی دارند باید همیشه تحت نظر باشند. امیدواریم به سوالات شما پاسخ داده باشیم. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر سوالات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *